Co znajduje się w pakiecie Kroniki Diuny i czy warto po niego sięgnąć?

Daniel

Wraz z głośnią premierą filmowej “Diuny” w reżyserii Denisa Villeneuve odżyła fascynacja książkami oraz światem wykreowanym przez Franka Herberta. Choć jego twórczość zawsze pozostawała klasyką literatury science fiction, to w Polsce nie była aż tak znana i popularna. Na szczęście teraz się to zmienia, a coraz większe grono miłośników książek ma możliwość sięgnięcia po książki amerykańskiego pisarza. Z czego składa się Pakiet kroniki diuny (uwielbiane wśród młodzieży) i dlaczego warto go przeczytać?

Pakiet Kroniki Diuny – co wchodzi w skład?

Na pakiet Kroniki Diuny składa się aż sześć książek napisanych przez Franka Herberta. To kompletna seria, zaczynająca się słynną “Diuną” i kończąca “Kapitularzem Diuną”, czyli szóstym tomem. Każda z książek została napisana przez Franka Herberta – po śmierci pisarza prace nad uniwersum przejął jego syn, który napisał szereg prequeli, ale dzieją się one setki lat przed akcją właściwego sześcioksięgu i nie są wliczane w zawartość pakietu. Kupując komplet możesz mieć pewność, że dostaniesz od razu wszystkie części Diuny, dzięki czemu możesz pogrążyć się w lekturze.

Czy warto przeczytać Diunę?

Diuna to niekwestionowana klasyka science fiction i powieść, która raz na zawsze zmieniła fantastykę. Stało się tak z kilku powodów, dla których warto sięgnąć po opus magnum Franka Herberta. Po pierwsze, wszystkie części Diuny są dobrze napisaną, wciągającą literaturą na bardzo wysokim poziomie. Krytycy jednogłośnie zachwalają walory literackie tych książek, nawet jeśli nie wszystkie tomy serii stoją na równym poziomie. Po drugie, Diunę się dobrze czyta, bo Frank Herbert napisał ją pięknym językiem, stawiając na powolne budowanie napięcia, przerywane wartką akcją. Po trzecie i najważniejsze, uniwersum, w którym osadzono pakiet Kroniki Diuny, jest pomysłowe i zachwycające. To właśnie dzięki niemu seria zyskała tylko fanów, powstały też liczne adaptacje filmowe, a ostatnio nawet gry.

Diuna nie jest typowym science fiction. To bardziej powieść osadzona w przyszłości, która spodoba się zarówno fanom fantastyki, jak i literatury pięknej.